Agnieszka Nowak

Nazywam się Agnieszka Nowak. Mieszkam w Krzeszowicach. Astronomią interesuję się od szkoły podstawowej, jednak wtedy jeszcze nie wiedziałam, co to tak na prawdę jest 🙂 Na poważniej zainteresowałam się astronomią w szkole średniej, gdy poznałam, co to w ogóle jest i miałam większy dostęp do książek o tematyce astronomicznej i astrofizycznej (zwłaszcza wydawnictwo Prószyński i S-ka). Pierwszym moim sprzętem obserwacyjnym była rosyjnska luneta 20×50, którą dostałam na 18. urodziny 😉 Później przyszedł czas na zakup teleskopu typu Maksutowa: Sky Watcher 127/1500. Używam go głównie do fotografowania Księżyca i Słońca. Początki mojej przygody z astrofotografią sięgają analogowego aparatu Zenit-E. Potem przyszedł czas na Canona EOSa 350D. Następny było Canon EOS 700D i to już przy jego pomocy zaczęłam przygodę z fotografią głębokiego nieba. Na razie jestem na początku tej zabawy, która rozpoczęła się tak na prawdę podczaw Wielkiej Wyprawy PTMA na Teneryfę w 2019 roku. Obecnie moim aparatem jest modyfikowany Canon EOS 7D oraz kilka obiektywów. Jako montaż służy mi SW Star Adventurer.
Uczestniczyłam w kilku Wielkich Wyprawach PTMA, w tym tej największej na całkowite zaćmienie Słońca w USA w 2017 roku, które to zaćmienie z powodzeniem fotografowałam.
Od 31 grudnia 1999 r. należę do Krakowskiego Oddziału PTMA a od czerwca 2007 roku jestem jego Prezesem. Od 2015 roku współpracuję z portalem Urania, do którego piszę astrowiadomości. Od 2014 roku prowadzę stronę, na której publikuję swoje opracowania różnych nowinek ze świata astronomii https://agnieszkaveganowak.blogspot.com